Uddannelsesudvalg og Advisory Boards

Uddannelsesudvalget

Uddannelsesudvalget har til opgave at rådgive bestyrelsen, rektoratet og uddannelsesledelsen om uddannelsernes indhold, profil, kvalitet og relevans samt om uddannelsesdækning.

Regulativ for Uddannelsesudvalget

Medlemmer af Uddannelsesudvalget:

Udpeget af bestyrelsen:

  • Martin Sønderlev Christensen, institutleder for Visual Design på KADK
  • Thomas Jordan Johannesen, Business Manager, Rambøll
  • Unni From, centerleder for Institut for Kommunikation og Kultur - Medievidenskab på Aarhus Universitet

Udpeget af uddannelsernes Advisory Boards:

  • Mulle Gregorius, ejer, Gregorius DesignThinking – Grafisk Design
  • Claus Ladegaard, områdedirektør, Det Danske Filminstitut – Tv- og Medietilrettelæggelse
  • Martin Gjerløff, Strategic Director, The Insight Job – Kreativ Kommunikation
  • Reinholdt Schultz, adm. direktør, Mannov – Kommunikationsuddannelsen
  • Susanne Lund, CEO, EGGS Design Denmark - MPL
  • Peter Thornvig, fotograf og formand for DJ:Fotograferne – Fotografisk Kommunikation
  • Tommy Saunte, UX Specialist & Brand Builder
  • Marianne Gram, chefredaktør og ugebladsdirektør, Egmont Publishing - Journalistuddannelsen

Udpeget af de studerende:

  • Frederikke Amalie Næhr, DSR Campus København
  • Thomas Alexander Kær Kønig, DSR Campus Aarhus

Udpeget af medarbejderne:

  • Flemming Tait Svith, chefforsker i Journalistik, ph.d., Campus Aarhus
  • Suzi Lyng Hansen, lektor i Medieproduktion og Ledelse, Campus København

Møder i Uddannelsesudvalget:

Udvalget afholder to årlige møder.

2019

Møde den 26. februar
Opsamling fra mødet
Dagsorden og bilag
 

2018

Møde den 25. september
Opsamling fra mødet
Dagsorden og bilag

Møde den 1. februar
Opsamling fra mødet
Dagsorden og bilag

2017

Møde den 21. september
Opsamling fra mødet
Dagsorden og bilag

Møde den 25. januar
Opsamling fra mødet
Dagsorden og bilag

2016

Møde den 8. september
Opsamling fra mødet
Dagsorden og bilag

Møde den 22. januar
Opsamling fra mødet
Dagsorden og bilag

2015

Møde den 8. september
Opsamling fra mødet
Dagsorden og bilag

Møde den 22. januar
Opsamling fra mødet
Dagsorden og bilag

2014

Møde den 28. august
Opsamling fra mødet
Dagsorden og bilag

Møde den 9. januar
Opsamling fra mødet
Dagsorden og bilag

2013

Møde den 11. juni
Opsamling fra mødet
Dagsorden og bilag


Advisory Boards

Journalistik og Fotojournalistik

  • Anne Mette Svane, chefredaktør, Politiken
  • Sigrid Nygaard, fotochef, Information
  • Jonas Rathje, chefredaktør, BT og MetroXpress
  • Marianne Gram, chefredaktør og ugebladsdirektør, Egmont Publishing
  • Rasmus Mark Pedersen, journalist, DR
  • Inga Vind, direktør TV2 Østjylland
  • Christian Lindhardt, Indholdschef DR
  • Mats Piilmann Magnussen, DSR Vest (studerende)

Fotografisk Kommunikation

  • Lars Neckelmann, Director, Editor & Creative Producer, DOCFILM
  • Paul Clements, Partner, Mensch
  • Christian Stæhr, Christian Stæhr Fotografi ApS
  • Mikkel Vang, fotograf
  • Marie d'Origny Lübecker, MA/MDD, Head of Graphic Studio, Louisiana Museum of Modern Art
  • Anne Marie Mondrup, Founder & Agency Director, Editor-in-Chief, Tomorrow's Journal
  • Per Morten Abrahamsen, fotograf
  • Peter Thornvig, DJ Fotograferne

Grafisk Design

  • Nete Banke, Imperiet
  • Kim Bjørn, kimbjoern.dk
  • Mia Bjerregaard, Paper Beat Rock
  • Pernille Duelund, Kontrapunkt
  • Marie Kristine Sass-Nielsen, e-Types Daily
  • Marie Hallundbæk Mikkelsen, freelance
  • Mulle Gregorius, Gregorius DesignThinking
  • Kristoffer Gudbrand, Make
  • Dennis Müller, WAITT
  • Andreas Reffstrup Rasmussen, ITU
  • Jeppe Schytte-Hansen, Skabelondesign

Interaktivt Design

  • Jacob Kahlen, Creative Director, Trouble
  • Marcus Fuchs, Design Director og partner, Trouble
  • Esben Jørgensen, designer og partner, THANK YOU
  • Anders Wik, Founder/Creative Advisor, Ö Company
  • Tommy Saunte, UX Designer & Brand Builder, Saunte.dk
  • Daniel Gjøde, partner, Stupid Studios
  • Klara Swantesson, Creative Director, Stupid Studios
  • Stine Munkesø Kjærbøll, Product Manager, Unity Technologies

Tv- og Medietilrettelæggelse

  • Claus Ladegaard, Adm. Direktør, Det Danske Filminstitut
  • Kirsten Dinesen, direktør, Front Page
  • Sune Roland, Indholdschef for TV 2 PLAY & ZULU, TV2
  • Flemming Hedegaard, Kanalchef, DR
  • Keld Renicke, TV og Medie ekspert
  • Anne Brostrøm Storgaard, Direktør, Blu
  • Benedikte Larsen, Head of Digital Communications, Novo Nordisk
  • Andrea Vigjen Strøbech, studerende TVM1721

Kreativ Kommunikation

  • Michael Robert, Robert Boisen & Likeminded, partner, kreativ direktør
  • Simon Wooller, Orbit Agency, kreativ direktør
  • Martin Gjerløff, Brandhouse, strategisk direktør
  • Thomas Hofmann & Co, Partner, kreativ direktør
  • Jason Mendes, Saatchi & Saatchi, Regional ECD Nordic
  • Andrew Smart, Partner, Mensch
  • Alexandra Taylor, Creative Director, Mrs McGuinty Ltd. UK
  • David Asmussen, freelance
  • Nicolai Smith, Creative Director, AKQA, Paris


Medieproduktion og Ledelse

  • Maren Astrup, kommunikations- og souschef, Dansk Live
  • Jette Skeem, HR Direktør, Aller Media A/S
  • Jakob Brixvold, direktør, Arena Næstved
  • Andreas Ussing Sandau, studerende
  • Thomas Rye Dinesen, partner og adm. direktør, Studio C A/S
  • Henrik Nielsen, CEO, Clemenstrykkeriet A/S
  • Stig Hoffland, adm. direktør, PrinfoDenmark A/S
  • Susanne Lund, CEO, EGGS Design Denmark
  • Lotte Smærup, produktionschef, Metronome
  • Lotte Jakobsen, Senior Partner, Hjaltelin Stahl
  • Rikke Clausen, partner og direktør, Magnetix
  • Kresten Wiingaard, CEO Adapt
  • Dorthe Gude, underdirektør DR
  • Britt Damkjaer, BD RELATIONS - ledelsesrådgivning

Kommunikation

  • Reinholdt Schultz, direktør og partner, Mannov
  • Astrid Gade Nielsen, kommunikationsdirektør, Danish Crown
  • Allan Visborg Andreasen, rådgiver, Visborg & Partners
  • Per Roholt, kommunikationschef, EG Team Online
  • Uffe Lyngaae, CEO og Communication Advisor, Publico
  • Julie Sommerlund, Prodekan for Omverdensrelationer, Københavns Universitet
  • Pelle Nilsson, partner, Resonans Kommunikation
  • Karsten Kolding, konsulent og rådgiver, Kolding Kommunikation
  • Marianne Ping Huang, udviklingskoordinator, Institut for Kommunikation og Kultur, Aarhus Universitet
  • Anne Sophie Bonefelt, kommunikationschef, Læger uden Grænser
  • Tine Pind Jørum, presseansv., Københavns Kommune, Økonomiforvaltningen
  • Kasper Tangsig, Senior Public Relations Manager, Legoland
  • Simon Vartan Berg Doukmadjian, studerende
  • Mie Hovmark Christensen, studerende
  • Malene October Iversen, studerende

 

 

Prefooter web-form

Foreslå indhold til underskoven

Underskoven

Instagram