Skip to main content

Uddannelsesudvalg og Advisory Boards

Oversigt over Uddannelsesudvalg og Advisory Boards på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole

Uddannelsesudvalget har til opgave at rådgive bestyrelsen, rektoratet og uddannelsesledelsen om uddannelsernes indhold, profil, kvalitet og relevans samt om uddannelsesdækning.

Regulativ for Uddannelsesudvalget

Medlemmer af Uddannelsesudvalget:

Udpeget af bestyrelsen:

  • Martin Sønderlev Christensen, institutleder for Visual Design på KADK
  • Thomas Jordan Johannesen, Business Manager, Rambøll
  • Unni From, centerleder for Institut for Kommunikation og Kultur - Medievidenskab på Aarhus Universitet

Udpeget af uddannelsernes Advisory Boards:

  • Mulle Gregorius, ejer, Gregorius DesignThinking – Grafisk Design
  • Claus Ladegaard, områdedirektør, Det Danske Filminstitut – Tv- og Medietilrettelæggelse
  • Martin Gjerløff, Strategic Director, The Insight Job – Kreativ Kommunikation
  • Reinholdt Schultz, adm. direktør, Mannov – Kommunikationsuddannelsen
  • Susanne Lund, CEO og medejer af Crispin Porter Bogusky Copenhagen - MPL
  • Peter Thornvig, fotograf og formand for DJ:Fotograferne – Fotografisk Kommunikation
  • Tommy Saunte, UX Specialist & Brand Builder
  • Marianne Gram, chefredaktør og ugebladsdirektør, Egmont Publishing - Journalistuddannelsen

Udpeget af de studerende:

  • Frederikke Amalie Næhr, DSR Campus København
  • Thomas Alexander Kær Kønig, DSR Campus Aarhus

Udpeget af medarbejderne:

  • Flemming Tait Svith, chefforsker i Journalistik, ph.d., Campus Aarhus
  • Suzi Lyng Hansen, lektor i Medieproduktion og Ledelse, Campus København

 

Advisory Boards

Journalistik og Fotojournalistik

  • Anne Mette Svane, chefredaktør, Politiken
  • Sigrid Nygaard, fotochef, Information
  • Jonas Rathje, chefredaktør, BT og MetroXpress
  • Marianne Gram, chefredaktør og ugebladsdirektør, Egmont Publishing
  • Rasmus Mark Pedersen, journalist, DR
  • Inga Vind, direktør TV2 Østjylland
  • Christian Lindhardt, Indholdschef DR
  • Mats Piilmann Magnussen, DSR Vest (studerende)

Fotografisk Kommunikation

  • Lars Neckelmann, Director, Editor & Creative Producer, DOCFILM
  • Paul Clements, Partner, Mensch
  • Christian Stæhr, Christian Stæhr Fotografi ApS
  • Mikkel Vang, fotograf
  • Marie d'Origny Lübecker, MA/MDD, Head of Graphic Studio, Louisiana Museum of Modern Art
  • Anne Marie Mondrup, Founder & Agency Director, Editor-in-Chief, Tomorrow's Journal
  • Per Morten Abrahamsen, fotograf
  • Peter Thornvig, DJ Fotograferne

Grafisk Design

  • Nete Banke, Imperiet
  • Kim Bjørn, kimbjoern.dk
  • Mia Bjerregaard, Paper Beat Rock
  • Pernille Duelund, Kontrapunkt
  • Marie Kristine Sass-Nielsen, e-Types Daily
  • Marie Hallundbæk Mikkelsen, freelance
  • Mulle Gregorius, Gregorius DesignThinking
  • Kristoffer Gudbrand, Make
  • Dennis Müller, WAITT
  • Andreas Reffstrup Rasmussen, ITU
  • Jeppe Schytte-Hansen, Skabelondesign

Interaktivt Design

  • Jacob Kahlen, Creative Director, Trouble
  • Marcus Fuchs, Design Director og partner, Trouble
  • Esben Jørgensen, designer og partner, THANK YOU
  • Anders Wik, Founder/Creative Advisor, Ö Company
  • Tommy Saunte, UX Designer & Brand Builder, Saunte.dk
  • Daniel Gjøde, partner, Stupid Studios
  • Klara Swantesson, Creative Director, Stupid Studios
  • Stine Munkesø Kjærbøll, Product Manager, Unity Technologies

Tv- og Medietilrettelæggelse

  • Claus Ladegaard, Adm. Direktør, Det Danske Filminstitut
  • Kirsten Dinesen, direktør, Front Page
  • Sune Roland, Indholdschef for TV 2 PLAY & ZULU, TV2
  • Flemming Hedegaard, Kanalchef, DR
  • Keld Renicke, TV og Medie ekspert
  • Anne Brostrøm Storgaard, Direktør, Blu
  • Benedikte Larsen, Head of Digital Communications, Novo Nordisk
  • Andrea Vigjen Strøbech, studerende TVM1721

Kreativ Kommunikation

  • Michael Robert, Robert Boisen & Likeminded, partner, kreativ direktør
  • Simon Wooller, Orbit Agency, kreativ direktør
  • Martin Gjerløff, Brandhouse, strategisk direktør
  • Thomas Hofmann & Co, Partner, kreativ direktør
  • Jason Mendes, Saatchi & Saatchi, Regional ECD Nordic
  • Andrew Smart, Partner, Mensch
  • Alexandra Taylor, Creative Director, Mrs McGuinty Ltd. UK
  • David Asmussen, freelance
  • Nicolai Smith, Creative Director, AKQA, Paris

Medieproduktion og Ledelse

  • Nicolai Vincent, Artist & Label Marketing Manager Nordic, Spotify
  • Miriam Plon Sauer, Strategy Director, AKQA
  • Maren Astrup, Musikselskabet
  • Jette Skeem, HR- og kommunikationsdirektør, Aller Media A/S
  • Jakob Brixvold, direktør, Arena Næstved
  • Andreas Ussing Sandau, DMJX studerende
  • Thomas Rye Dinesen, partner og Managing Director, Studio C A/S
  • Stig Hoffland, adm. direktør, PrinfoDenmark A/S
  • Susanne Lund, CEO og partner, Crispin Porter Bogusky Copenhagen
  • Lotte Smærup, Head of Production, Metronome
  • Lotte Jakobsen, Senior Partner, Hjaltelin Stahl
  • Rikke Clausen
  • Kresten Wiingaard, CEO Adapt
  • Dorthe Gude, underdirektør DR
  • Britt Damkjaer, BD RELATIONS - ledelsesrådgivning

Kommunikation

  • Reinholdt Schultz, direktør og partner, Mannov
  • Astrid Gade Nielsen, kommunikationsdirektør, Danish Crown
  • Allan Visborg Andreasen, rådgiver, Visborg & Partners
  • Per Roholt, kommunikationschef, EG Team Online
  • Uffe Lyngaae, CEO og Communication Advisor, Publico
  • Julie Sommerlund, Prodekan for Omverdensrelationer, Københavns Universitet
  • Pelle Nilsson, partner, Resonans Kommunikation
  • Karsten Kolding, konsulent og rådgiver, Kolding Kommunikation
  • Marianne Ping Huang, udviklingskoordinator, Institut for Kommunikation og Kultur, Aarhus Universitet
  • Anne Sophie Bonefelt, kommunikationschef, Læger uden Grænser
  • Tine Pind Jørum, presseansv., Københavns Kommune, Økonomiforvaltningen
  • Kasper Tangsig, Senior Public Relations Manager, Legoland
  • Simon Vartan Berg Doukmadjian, studerende
  • Mie Hovmark Christensen, studerende
  • Malene October Iversen, studerende

Uddannelsesudvalg mødereferater 2019

Møde den 24. oktober

Dagsorden

Møde den 26. februar

Opsamling fra mødet

Dagsorden og bilag