Hvordan laver man en TikTok-video?
De fleste af os må på et tidspunkt ty til Google for at få hjælp til noget, alle andre tilsyneladende kan. Man har måske fået nye arbejdsopgaver, er faldet lidt af på den, eller er udlært i et andet århundrede. Og så kan det være, det er tid til efteruddannelse?
DMJX går med sin nye kampagne ’Tid til efteruddannelse?’ et skridt dybere end den klassiske: Køb et af vores kurser og bliv en haj til dit eller dat.
Videoen har det lange lys på, og vil have os til reflektere over arbejdsliv, kompetencer og efteruddannelse.
Med et skvæt humor og et lille drys melankoli strejfer filmen smagsløgene på alle dem (os!) som engang var de første til at lave mobilvideo, men som stadig holder mobilen vandret - og skærper forhåbentlig appetitten til at lære noget nyt. Er det tid til efteruddannelse?
Det er det sikkert. På DMJX eller et andet sted. Det vigtigste er at få det gjort, fortæller rektor Julie Sommerlund.
Se filmen her, og læs videre under videoen