2791 vil læse en videregående uddannelse på DMJX i 2026
Med ansøgningstallet bryder DMJX en flerårig nedgang i søgningen til uddannelserne.
Interviewteknik, organisationsteori, medieret, presseetik, visuelt sprog og redskabslære. Det er blot nogle af de fag, som nye studerende på DMJX snart skal stifte bekendtskab med.
Den 28. juli fik ansøgerne nemlig svar på deres ansøgning i e-Boks. I alt har DMJX modtaget 2.791 ansøgninger til de i alt 6 uddannelser, som højskolen udbyder. Til sammenligning modtog højskolen 2.731 ansøgninger i 2025.
Sådan fordeler studiepladserne sig i 2026:
- Journalistik: 721 ansøgere til 224 tilbudte pladser
- Fotojournalistik: 108 ansøgere til 12 tilbudte pladser
- Visuel Kommunikation: 441 ansøgere til 74 tilbudte pladser
- TV- og Medietilrettelæggelse: 404 ansøgere til 30 tilbudte pladser
- Medieproduktion og Ledelse: 495 ansøgere til 50 tilbudte pladser
- Kommunikation i hhv. Aarhus og København: 266 ansøgere til 52 tilbudte pladser og 356 ansøgere til 53 tilbudte pladser
Selvom stigningen på 60 ansøgninger er beskeden, så bryder ansøgningstallet med en nedadgående udvikling, som DMJX har oplevet de senere år.
"Vi er glade for at se en positiv udvikling i ansøgertallet efter en periode med faldende søgning. Det viser, at der fortsat er stor interesse for de kompetencer og fagligheder, som DMJX uddanner til," siger Jens Grund, prorektor på DMJX.
På DMJX optages studerende på alle uddannelser via kvote 2. Kommunikationsuddannelsen optager desuden cirka halvdelen af sine studerende gennem kvote 1. Ansøgere til Kommunikationsuddannelsen, der søger via kvote 2, indgår samtidig i vurderingen til kvote 1.
Ansøgere, der har fået tilbudt en studieplads, skal bekræfte deres plads senest den 3. august.